SH150S-0.83-248
SH150S-0.83-248
SH150S-0.83-248
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SH150S-0.83-248
  • Manufacturer
    Amgis, LLC
  • Description
    FIXED IND 248UH 830MA 600MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
248 µH Unshielded Toroidal Inductor 830 mA 600mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SH150S-0.83-248
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Amgis, LLC
Series SH150
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Toroidal
Material - Core Iron Powder
Inductance 248 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 830 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 600mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.614" L x 0.591" W (15.60mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 0.388" (9.85mm)