SHR-20V-S-B
SHR-20V-S-B
SHR-20V-S-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SHR-20V-S-B
  • Manufacturer
    JST Sales America Inc.
  • Description
    CONN RCPT HSG 20POS 1.00MM
  • Delivery Services
20 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.039" (1.00mm)
Quick Inquiry
SHR-20V-S-B
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer JST Sales America Inc.
Series SH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 20
Pitch 0.039" (1.00mm)
Number of Rows 1
Row Spacing -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type -
Color Natural
Features -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Base Product Number SHR-20V
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SHR-20V-S-B SWH120-PULG-S13-UU-WH STA12-06HG SC-1628
Part Number SHR-20V-S-B SWH120-PULG-S13-UU-WH STA12-06HG SC-1628
Manufacturer JST Sales America Inc. Sullins Connector Solutions JAM Hirose Electric Co Ltd
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT HSG 20POS 1.00MM CONN RCPT HSG 13POS 1.25MM 1.25 MM W TO B CONNECTOR 6P HOUS CONN RCPT HSG 28POS