SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
  • Manufacturer
    JST Sales America Inc.
  • Description
    CONN HEADER SMD R/A 16POS 1MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.039" (1.00mm)
Quick Inquiry
SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer JST Sales America Inc.
Series SHL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Outer Shroud Contact
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Number of Positions 16
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.069" (1.75mm)
Contact Shape Rectangular
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Features Solder Retention
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Natural
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating 50V