SM8S12A-TP
Manufacturer
Micro Commercial CoDescription
Interface
Datasheet
DatasheetPackage
DO-218AB
Request for Quotation
SM8S12A-TP
lmages are for reference only.SM8S12A-TP
Interface
DatasheetDO-218AB
Delivery Services
19.9V Clamp 332A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
SM8S12A-TP
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Micro Commercial Co |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 12V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 13.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 19.9V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 332A |
| Power - Peak Pulse | 6600W (6.6kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |