SMAJ22CA
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AC, SMA
Request for Quotation
SMAJ22CA
lmages are for reference only.SMAJ22CA
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA
DatasheetDO-214AC, SMA
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
35.5V Clamp 11.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ22CA
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | SMAJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 22V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 24.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 35.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 11.2A |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Base Product Number | SMAJ22 |
| Unidirectional Channels | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | 400W, 27.1V, 10%, BIDIRECTIONAL, | TVS DIODE 22VWM 37.28VC DO214AC | TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO214AC | TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO214AC |