SMB15J58A-TP
SMB15J58A-TP
SMB15J58A-TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMB15J58A-TP
  • Delivery Services
93.6V Clamp 16.03A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Quick Inquiry
SMB15J58A-TP
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.03A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)