SMBJ10CA-AT/TR13
SMBJ10CA-AT/TR13
SMBJ10CA-AT/TR13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ10CA-AT/TR13
  • Manufacturer
    YAGEO
  • Description
    SMBJ, DO-214AA, 10V, 17V, AUTO,
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA, SMB
  • Delivery Services
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Quick Inquiry
SMBJ10CA-AT/TR13
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer YAGEO
Series SMBJ-AT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DO-214AA 10V 17V AUTO 600W, 12.4V, 10%, UNIDIRECTIONAL TVS DIODE 10VWM 17.85VC DO214AA TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AA