SMBJ10CA
SMBJ10CA
SMBJ10CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ10CA
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    TVS DIODE 10VWM 17VC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA (SMB)
  • Delivery Services
17V Clamp 35.29A Ipp Tvs Diode Surface Mount
Quick Inquiry
SMBJ10CA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Meritek
Series SMBJ
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.29A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA (SMB)
Supplier Device Package -
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 600W, 12.4V, 10%, BIDIRECTIONAL, TVS DIODE 10VWM 17.85VC DO214AA TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AA TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AA