SMBJ20CA
SMBJ20CA
SMBJ20CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ20CA
  • Manufacturer
    Semtech Corporation
  • Description
    1-LINE 20V 18.5A TVS DO-214AA(SM
  • Delivery Services
32.4V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Quick Inquiry
SMBJ20CA
Manufacturer Semtech Corporation
Series SMBJxxCA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Base Product Number SMBJ20
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 20VWM 34.02VC DO214AA 600W, 24.7V, 10%, BIDIRECTIONAL, TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO214AA TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO214AA