SMBJ54CA
SMBJ54CA
SMBJ54CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ54CA
  • Manufacturer
    Semtech Corporation
  • Description
    1-LINE 54V 6.9A TVS DO-214AA(SMB
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA, SMB
  • Delivery Services
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Quick Inquiry
SMBJ54CA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Semtech Corporation
Series SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SMBJ54C SMBJ54C SMBJ54CA SMBJ54CA
Part Number SMBJ54C SMBJ54C SMBJ54CA SMBJ54CA
Manufacturer Littelfuse Inc. Taiwan Semiconductor Corporation Meritek SMC Diode Solutions
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 54VWM 91.46VC DO214AA 600W, 66.7V, 10%, BIDIRECTIONAL, TVS DIODE 54VWM 87.1VC TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB