SMBJ54CA-AT/TR13
SMBJ54CA-AT/TR13
SMBJ54CA-AT/TR13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ54CA-AT/TR13
  • Manufacturer
    YAGEO
  • Description
    SMBJ, DO-214AA, 54V, 87.1V, AUTO
  • Delivery Services
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Quick Inquiry
SMBJ54CA-AT/TR13
Manufacturer YAGEO
Series SMBJ-AT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DO-214AA 54V 87.1V AUTO 600W, 66.7V, 10%, UNIDIRECTIONAL TVS DIODE 54VWM 91.46VC DO214AA TVS DIODE 54VWM 96.3VC DO214AA