SMBJ54CA-E3/52
SMBJ54CA-E3/52
SMBJ54CA-E3/52
  • Delivery Services
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Quick Inquiry
SMBJ54CA-E3/52
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)