SMBJE13AH
SMBJE13AH
SMBJE13AH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJE13AH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    TVS DIODE 13VWM UNI
  • Delivery Services
21.5V Clamp 27.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Quick Inquiry
SMBJE13AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)