SMCJ16C-E3/57T
SMCJ16C-E3/57T
SMCJ16C-E3/57T
  • Delivery Services
28.8V Clamp 52.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Quick Inquiry
SMCJ16C-E3/57T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 52.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)