SMCJ36CA
Manufacturer
EVVODescription
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AB, SMC
Request for Quotation
SMCJ36CA
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
58.1V Clamp 25.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
SMCJ36CA
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | EVVO |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 36V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 40V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 58.1V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 25.9A |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package | SMC |
| Base Product Number | - |
| Unidirectional Channels | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TVS DIODE 36VWM 61.01VC DO214AB | 1500W, 44.5V, 10%, BIDIRECTIONAL | TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB | TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB |