SMRF1210-390K
SMRF1210-390K
SMRF1210-390K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMRF1210-390K
  • Description
    MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
390 nH Unshielded Molded Inductor 679 mA 450mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
SMRF1210-390K
Manufacturer Gowanda Electronics
Series SMRF1210S
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status Not applicable
Type Molded
Material - Core Iron Powder
Inductance 390 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 679 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 450mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 250MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.130" L x 0.095" W (3.30mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max) 0.106" (2.70mm)