SMRF5025-390K
SMRF5025-390K
SMRF5025-390K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMRF5025-390K
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
390 nH Unshielded Molded Inductor 1.915 A 100mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SMRF5025-390K
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series SMRF5025
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Molded
Material - Core Phenolic
Inductance 390 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.915 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Q @ Freq 45 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 330MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)