SMRF5025S-330K
SMRF5025S-330K
SMRF5025S-330K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMRF5025S-330K
  • Description
    MOLDED SHIELDED INDUCTOR
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
330 nH Shielded Molded Inductor 1.705 A 130mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SMRF5025S-330K
Manufacturer Gowanda Electronics
Series SMRF5025S
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Molded
Material - Core Phenolic
Inductance 330 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.705 A
Current - Saturation (Isat) 1.705A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 275MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)