SMT-R056-1.0
Manufacturer
Isabellenhuette USADescription
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.056
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
SMT-R056-1.0
lmages are for reference only.SMT-R056-1.0
DatasheetNonstandard
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
56 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
SMT-R056-1.0
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Isabellenhuette USA |
| Series | SMT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 56 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 7W |
| Composition | - |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | 2817 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |