SMT-R180-1.0
SMT-R180-1.0
SMT-R180-1.0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMT-R180-1.0
  • Manufacturer
    Isabellenhuette USA
  • Description
    RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.18,
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
180 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Quick Inquiry
SMT-R180-1.0
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Isabellenhuette USA
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Isabellenhuette USA
Series SMT
Resistance 180 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition -
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 170°C
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 2817
Ratings -
Size / Dimension 0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)