SMUA101PET
Manufacturer
OhmiteDescription
TRIMMER 100OHM 0.125W J LEAD TOP
Request for Quotation
SMUA101PET
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
100 Ohms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
SMUA101PET
| Category | Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | SMU |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 100 Ohms |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |
| Number of Turns | 1.0 |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Resistive Material | Cermet |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | J Lead |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.134" x 0.126" Face (3.40mm x 3.20mm) |