SP-L-0500-203-3%-MP
Manufacturer
Spectra SymbolDescription
SENSOR LINEAR 500MM PC PIN
Datasheet
DatasheetPackage
Sensor Strip
Request for Quotation
SP-L-0500-203-3%-MP
lmages are for reference only.SP-L-0500-203-3%-MP
SENSOR LINEAR 500MM PC PIN
DatasheetSensor Strip
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Resistive Sensor Linear Position Flexible Membrane - Linear PC Pin
SP-L-0500-203-3%-MP
| Category | Sensors, Transducers - Position Sensors - Angle-Linear Position Measuring |
| Manufacturer | Spectra Symbol |
| Series | SoftPot |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| For Measuring | Linear Position |
| Technology | Resistive |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | - |
| Linear Range | 0 ~ 500.00mm (0 ~ 19.69") |
| Output | Resistive |
| Output Signal | - |
| Actuator Type | Flexible Membrane - Linear |
| Linearity | ±3% |
| Resistance | 20 kOhms |
| Resistance Tolerance | ±20% |
| Voltage - Supply | - |
| Mounting Type | Custom |
| Termination Style | PC Pin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 50°C |
| Package / Case | Sensor Strip |
| Supplier Device Package | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Spectra Symbol | Spectra Symbol | Spectra Symbol | Spectra Symbol |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SENSOR LINEAR 500MM CONNECTOR | SENSOR LINEAR 500MM CONNECTOR | SENSOR LINEAR 500MM CONNECTOR | SENSOR LINEAR 500MM SOLDER TAB |