SPQ105-100M
SPQ105-100M
SPQ105-100M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SPQ105-100M
  • Manufacturer
    CODACA
  • Description
    SMD POWER INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.25 A 30mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor
Quick Inquiry
SPQ105-100M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer CODACA
Series SPQ105
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.25 A
Current - Saturation (Isat) 4.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features Drum Core, Power Inductor
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Supplier Device Package 2-SMD
Size / Dimension 0.490" L x 0.401" W (10.40mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)