ST-5ETX101
ST-5ETX101
ST-5ETX101
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ST-5ETX101
  • Manufacturer
    Nidec Components Corporation
  • Description
    TRIMMER 100 OHM 0.25W GW SIDE
  • Delivery Services
100 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
ST-5ETX101
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Nidec Components Corporation
Series ST5
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 14.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm)