ST-5ETX202
ST-5ETX202
ST-5ETX202
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ST-5ETX202
  • Description
    TRIMMER 2K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
  • Delivery Services
2 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
ST-5ETX202
Series ST5
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 2 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm)