STPS10L25D
Manufacturer
STMicroelectronicsDescription
DIODE SCHOTTKY 25V 10A TO220AC
Datasheet
DatasheetPackage
TO-220-2
Request for Quotation
STPS10L25D
lmages are for reference only.STPS10L25D
DIODE SCHOTTKY 25V 10A TO220AC
DatasheetTO-220-2
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Diode 25 V 10A Through Hole TO-220AC
STPS10L25D
| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 25 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 460 mV @ 10 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800 µA @ 25 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |