SUCS10053R3C-C
SUCS10053R3C-C
SUCS10053R3C-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SUCS10053R3C-C
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 8.6W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.6A 4.5V - 9V Input
Quick Inquiry
SUCS10053R3C-C
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series SUCS (10W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module, Conformal Coated
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.6A
Power (Watts) 8.6 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 81%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.58" L x 0.85" W x 0.28" H (40.2mm x 21.5mm x 7.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number SUCS10053
Voltage - Isolation 500 V
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 3.3V 8.6W DC DC CONVERTER 3.3V 8.6W DC DC CONVERTER 3.3V 8.6W DC DC CONVERTER 3.3V