T30204030000G
Manufacturer
Amphenol AnytekDescription
T3-5.0-2P BLACK (RAL9005) ; +/-
Request for Quotation
T30204030000G
lmages are for reference only.T30204030000G
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
T30204030000G
| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board |
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Series | T3 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 2 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Current | 8 A |
| Voltage | 300 V |
| Wire Gauge | 14-26 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Features | - |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | Zinc Plated |
| Torque - Screw | 0.3 Nm (2.6 Lb-In) |