T54EE477M016LZB025
T54EE477M016LZB025
T54EE477M016LZB025
lmages are for reference only.
  • Part Number
    T54EE477M016LZB025
  • Manufacturer
    Vishay Polytech
  • Description
    CAP TANT POLY 470UF 16V 2917
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2917 (7343 Metric)
  • Delivery Services
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Quick Inquiry
T54EE477M016LZB025
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Polymer Capacitors -
Manufacturer Vishay Polytech
Series vPolyTan™ T54
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)