T97E227K016EBS
T97E227K016EBS
T97E227K016EBS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    T97E227K016EBS
  • Description
    CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
  • Delivery Services
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 60mOhm
Quick Inquiry
T97E227K016EBS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)