TBL004-508-18BE-2GY
TBL004-508-18BE-2GY
TBL004-508-18BE-2GY
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TBL004-508-18BE-2GY
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.08,
  • Delivery Services
18 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Quick Inquiry
TBL004-508-18BE-2GY
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Same Sky
Series TBL004-508
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 18
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 14-24 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screwless - Push Button Clamp
Features Interlocking (Side), Push Button Actuated
Color Blue
Operating Temperature -40°C ~ 105°C