TBL005A-500-06GY-2WT
Manufacturer
Same SkyDescription
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
Request for Quotation
TBL005A-500-06GY-2WT
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
6 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
TBL005A-500-06GY-2WT
| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board |
| Manufacturer | Same Sky |
| Series | TBL005A-500 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 6 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Current | 15 A |
| Voltage | 300 V |
| Wire Gauge | 14-26 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Features | Interlocking (Side), Push Button Actuated |
| Color | Gray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |