TCA-500MA
TCA-500MA
TCA-500MA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TCA-500MA
  • Manufacturer
    OptiFuse
  • Description
    FUSE CERM 500MA 250VAC 3AB 3AG
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
  • Delivery Services
500 mA 250 V AC DC Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Quick Inquiry
TCA-500MA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer OptiFuse
Series TCA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 500 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Slow Blow
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t -
Approval Agency cULus, UL 248
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Base Product Number TCA
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC 3AB 3AG FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 3AB 3AG FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG