Part Number
TCS37725FN
Manufacturer
ams-OSRAM USA INC.Description
IC COLOR CONV LIGHT-DGTL 6-DFN
Datasheet
DatasheetPackage
6-SMD Module
In Stock
14,796 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TCS37725FN
lmages are for reference only.TCS37725FN
IC COLOR CONV LIGHT-DGTL 6-DFN
Datasheet6-SMD Module
14,796 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Color Sensor 16 b Gain Control, Interrupt, Proximity Detection, Sleep Mode 6-SMD Module
TCS37725FN

| Category | Sensors, Transducers - Color Sensors - |
| Manufacturer | ams-OSRAM USA INC. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Output | I2C |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Features | Gain Control, Interrupt, Proximity Detection, Sleep Mode |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Current - Supply (Max) | 330µA @ 3V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Package / Case | 6-SMD Module |
| Base Product Number | TCS37725 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TCS37727FN | TCS3103FN | TCS3104FN | TCS3200D-TR |
| Manufacturer | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. | ams-OSRAM USA INC. |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | ||
| Description | CLR LIGHT/DIGITAL CNVRTR | IC COLOR SENSOR LIGHT-VOLT 4-DFN | IC COLOR SENSOR LIGHT-VOLT 6-DFN | IC COLOR SENSOR LIGHT-FREQ 8SOIC |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |