TDEH251W105K1GV001E
TDEH251W105K1GV001E
TDEH251W105K1GV001E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TDEH251W105K1GV001E
  • Manufacturer
    Johanson Dielectrics Inc.
  • Description
    CAP CER 1UF 250V X7R 2225
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2225 (5763 Metric)
  • Delivery Services
1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Quick Inquiry
TDEH251W105K1GV001E
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Johanson Dielectrics Inc.
Series SMD-PME
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Size / Dimension 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.140" (3.55mm)