TEN 15-4810WI
TEN 15-4810WI
TEN 15-4810WI
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEN 15-4810WI
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 10W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3A 18V - 75V Input
Quick Inquiry
TEN 15-4810WI
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series TEN 15WI (15W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3A
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 78%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number TEN 15
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TEN 15-4810 TEN 15-4811 TEN 15-4811WI TEN 15-4812
Part Number TEN 15-4810 TEN 15-4811 TEN 15-4811WI TEN 15-4812
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 3.3V 13W DC DC CONVERTER 5V 15W DC DC CONVERTER 5.1V 15W DC DC CONVERTER 12V 15W