TEN 30-2410WI
TEN 30-2410WI
TEN 30-2410WI
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEN 30-2410WI
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 20W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    7-DIP Module, 6 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 6A 10V - 40V Input
Quick Inquiry
TEN 30-2410WI
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series TEN 30WI (30W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 6A
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 87%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 7-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number TEN 30
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TEN 30-2410WIN TEN 30-2410 TEN 30-2411 TEN 30-2411WI
Part Number TEN 30-2410WIN TEN 30-2410 TEN 30-2411 TEN 30-2411WI
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 3.3V 25W DC DC CONVERTER 3.3V 26W DC DC CONVERTER 5.1V 31W DC DC CONVERTER 5V 30W