TEN 40-2411WIR
TEN 40-2411WIR
TEN 40-2411WIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEN 40-2411WIR
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 40W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 8A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
TEN 40-2411WIR
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series TEN 40WIR (40W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 8A
Power (Watts) 40 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 91%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Supplier Device Package Module
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number TEN 40
Voltage - Isolation 1.6 kV
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 5V 40W DC DC CONVERTER 5V 40W DC DC CONVERTER 5V 40W DC DC CONVERTER 5V 40W