TEN 40-4810WI
TEN 40-4810WI
TEN 40-4810WI
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEN 40-4810WI
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 33W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 10A 18V - 75V Input
Quick Inquiry
TEN 40-4810WI
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series TEN 40WI (40W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 10A
Power (Watts) 33 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 86%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.10" W x 0.40" H (50.8mm x 27.9mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number TEN 40
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TEN 40-4810WIE TEN 40-4810WIN TEN 40-4810WIR TEN 40-4810
Part Number TEN 40-4810WIE TEN 40-4810WIN TEN 40-4810WIR TEN 40-4810
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 3.3V 40W DC DC CONVERTER 3.3V 26W DC DC CONVERTER 3.3V 33W DC DC CONVERTER 3.3V 26W