TEN 40-4811WI
TEN 40-4811WI
TEN 40-4811WI
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEN 40-4811WI
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 40W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 8A 18V - 75V Input
Quick Inquiry
TEN 40-4811WI
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series TEN 40WI (40W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 8A
Power (Watts) 40 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.10" W x 0.40" H (50.8mm x 27.9mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number TEN 40
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TEN 40-4811WIE TEN 40-4811WIN TEN 40-4811WIR TEN 40-4810
Part Number TEN 40-4811WIE TEN 40-4811WIN TEN 40-4811WIR TEN 40-4810
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 5V 40W DC DC CONVERTER 5V 40W DC DC CONVERTER 5V 40W DC DC CONVERTER 3.3V 26W