TET3200-12-069RA
TET3200-12-069RA
TET3200-12-069RA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TET3200-12-069RA
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 3120W
  • Delivery Services
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 300 VAC, 180 ~ 410 VDC Input
Quick Inquiry
TET3200-12-069RA
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series TET3200 (3200W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 300 VAC, 180 ~ 410 VDC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 260 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 95.4%
Operating Temperature 0°C ~ 45°C (With Derating)
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 22.71" L x 2.72" W x 1.59" H (576.9mm x 69.0mm x 40.5mm)
Approval Agency CE, CSA, UL
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 3120W
Features Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Universal Input
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number TET3200
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Traco Power SL POWER / Advanced Energy Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 5V 15W AC/DC CONVERTER 60V 804W AC/DC CONVERTER 15V 51W AC/DC CONVERTER 24V 40W
Series TMM 24 (24W) TF800 (800W) TXM 050 (50W) TPP 40A (40W)