TG030160B000G
TG030160B000G
TG030160B000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TG030160B000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK 3POS 45DEG 5MM PCB
  • Delivery Services
3 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
TG030160B000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Amphenol Anytek
Series TG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 3
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 15 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-24 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features Interlocking (Side)
Color Blue
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating -
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)