THN 10-7213WIR
THN 10-7213WIR
THN 10-7213WIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    THN 10-7213WIR
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 10W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 670mA 36V - 160V Input
Quick Inquiry
THN 10-7213WIR
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series THN 10WIR (10W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 670mA
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 89%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CB, cURus
Standard Number -
Base Product Number THN 10
Voltage - Isolation 3 kV