TJ0251820000G
TJ0251820000G
TJ0251820000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TJ0251820000G
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
  • Delivery Services
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
TJ0251820000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series TJ
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 20A
Voltage - IEC 300 V
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Color Gray
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Wire Strip Length 7-8mm
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V