TJ0671500000G
TJ0671500000G
TJ0671500000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TJ0671500000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM
  • Delivery Services
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
TJ0671500000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series 01-500
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number TJ06
Type Plug, Female Sockets
Number of Positions 6
Positions Per Level 6
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm² 1-2.5mm²
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size M3
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Wire Strip Length 7-8mm
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Thermoplastic Resin
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V