TJ1371500000G
TJ1371500000G
TJ1371500000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TJ1371500000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM
  • Delivery Services
13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
TJ1371500000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series TJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number TJ13
Type Plug, Female Sockets
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 20A
Voltage - IEC 300 V
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size M3
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Wire Strip Length 7-8mm
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V