TPK-500MA
TPK-500MA
TPK-500MA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TPK-500MA
  • Manufacturer
    OptiFuse
  • Description
    UL Class M Fuse, Time Delay 500m
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
500mA 500 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
TPK-500MA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer OptiFuse
Series TPK
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 500mA
Voltage Rating - AC 500 VAC
Response Time Slow Blow
Applications Electrical, Industrial
Features -
Class M
Approval Agency cULus, UL 248
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC -
Grade -
Qualification -
Melting I²t -
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TPK-1.25A TPK-1.5A TPK-1.6A TPK-10A
Part Number TPK-1.25A TPK-1.5A TPK-1.6A TPK-10A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description UL Class M Fuse, Time Delay 1.25 UL Class M Fuse, Time Delay 1.5A UL Class M Fuse, Time Delay 1.6A UL CLASS M FUSE, TIME DELAY 10A