TPL710F33-5TR
TPL710F33-5TR
TPL710F33-5TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TPL710F33-5TR
  • Package
    SC-74A, SOT-753
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
Quick Inquiry
TPL710F33-5TR
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.17V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
PSRR 55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Current Limit
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)