TPLH-3R0/35WR12X46
Manufacturer
Tecate GroupDescription
CAP 35F 3.0V T/H
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
TPLH-3R0/35WR12X46
lmages are for reference only.TPLH-3R0/35WR12X46
CAP 35F 3.0V T/H
DatasheetRadial, Can
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
35 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 16mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
TPLH-3R0/35WR12X46
| Category | Capacitors - Electric Double Layer Capacitors EDLC-Supercapacitors - |
| Manufacturer | Tecate Group |
| Series | TPLH-Radial 3V |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Capacitance | 35 F |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.209" (5.30mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.870" (47.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |