TPSMB7.5A-VR
TPSMB7.5A-VR
TPSMB7.5A-VR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TPSMB7.5A-VR
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214 TR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA, SMB
  • Delivery Services
12.9V Clamp 46.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Quick Inquiry
TPSMB7.5A-VR
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series TPSMB-VR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.6A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Base Product Number -
Unidirectional Channels 1
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE DO214AA TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO214AA TVS DIODE 600W SMB DO214AA TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO214AA